čtvrtek 5. září 2019

deník 1 - první krůčky v Aarhusu


Před pár dny jsme se přestěhovali do Dánska do města Aarhus. Překvapilo mě, jak se mi tu líbí, příroda i město samotné. Jsou zde malebné cihlové domy s dřevěnými dveřmi a kovovými klikami. Na ulicích keramické květináče s růžemi a trávě se tu daří. Je svěže zelená. Aarhus leží u moře, hned od první chvíle se mi vzduch zdál jiný, takový svěží a vlhký. Změnu jsem poznala na pleti, když si sáhnu na obličej, je takový měkký a víc hydratovaný.


Rozhodli jsme se s Vojtou, že se budeme každý den do konce září koupat v moři. Zatím máme za sebou tři dny a kromě prvního se nám to oba další vůbec nehodilo. Byli jsme unavení a včera navíc dost pršelo a foukal vítr. K moři jsme se ale vždycky dovlekli. První dva dny byla voda studená a klidná a na pláži nás osvětlovali večerní paprsky zářijového dánského slunce. Včera foukalo a moře se vlnilo a šumělo. Koupel samotná byla vždycky famózní, s ponořením do studené vody jsem cítila bláznivou radost a lehkost.

Druhou pro mě významnou událostí je, že jsme včera na procházce narazili na kulturní centrum Dokk1. Vevnitř jsme objevili skutečný poklad - několik dětských hřišť a mnoho prostoru k vyžití i pro úplně malé děti. Matějovi se tam hned zalíbilo a s ostatními lezícími dětmi si navzájem strkali prsty do obličeje anebo utíkali po čtyřech jeden za druhým. Moc roztomilé, z toho jsem měla fakt radost.


Hodně nadšená jsem byla taky z prolézačky s malou skluzavkou, kam dokázal vylézt i Matěj. Do centra, které zároveň slouží jako knihovna, místo pro setkání i práci, je vstup volný, a dá se tam jít kdykoliv. Venku na terasách jsem viděla několik dalších prolézaček - bambusový les s pandou, obrovského dřevěného medvěda, který nese kládu - skluzavku, čínského draka... Pro mámu s malinkým dítětem, kterým se blíží podzim a zima, skutečná rajská zahrada.

Teď bych se tady chtěla s někým seznámit a víc se tady zapojit, začínají mi chybět živí lidé na povídání. Tak to vnímám jako svůj další úkol, dneska se asi půjdu zeptat do mezinárodního centra, aby mi poradili, kam chodit, a zítra je v Dokk1 mezinárodní hřiště pro mámy s dětmi, tak tam s Matějem zajdu a uvidíme.

Žádné komentáře:

Okomentovat