čtvrtek 19. září 2019

deník 9 - seberozvoj?

Včera jsem slyšela přednášku o tantrajóze od Advaity Stoiana. Během svého povídání mě několikrát ohromil. Hned ze začátku, když se nás ptal, co se nám vybaví, když se řekne tantra, jsem mu pověděla - seberozvoj. To mi mile odkýval. Potom to během přednášky totálně rozložil a ukázal, že je to blbost. Dost se mi to líbilo.


Pointa byla, že náš přirozený stav je štěstí. Lidské tělo je nadisajnované k tomu, aby bylo šťastné - ničí tělo netrpí z přemíry štěstí. Čím trpí naše orgány je, když je štěstí nedostatek, když jsme ve stresu, strachu nebo úzkosti. Pak se můžou dostavit různé disfunkce. Na tom je vidět, že náš přirozený stav je štěstí.

Náš přirozený stav je štěstí.

A jak se k němu dostat? Prostě jenom odložit ty vrstvy a nánosy, co jsme si za život na sebe naskládali. Oloupat se. Advaita vtipkoval: “Lidi říkají, musím se sebou něco udělat…” “Vážně? “Miliony let evoluce a ty se sebou musíš něco udělat? Naše tělo je už teď perfektní, jenom ho prostě nepoužíváme správně.” 


Použil příměr, že to, jak běžně zacházíme s naším tělem - třeba máme tříapůlminutový sex jako zvířata, je jako kdybychom používali tablet na louskání ořechů. Pokračoval, že občas se někomu náhodou povede zmáčkout kombinaci tlačítek na tabletu a my všichni na něj pak koukáme a říkáme páni - to je teda něco. Tomu to ale myslí. Blbost, říkal Advaita, všichni se můžeme systematicky naučit takhle myslet, využívat intuici atp. A překvapivě tenhle systematický přístup a učení nabízí právě tantrajóga.


No asi si ta přednáška bude ještě sedat. Teď si vybavuju ještě další střípek, který mě dovedl k přemýšlení, a který si tu ukládám. Každý tu svoji bublinu nebo krabici, co máme kolem sebe vystavěnou, máme z nějakého důvodu. Máme ji a žijeme v ní, protože nám to funguje. Pokud z ní chceme vystoupit, měli bychom se nejdřív podívat na ten důvod. Když nebude důvod, krabice nebude potřeba. Jinak je to falešná svoboda.


Jo a samo sebou, že na konci mezi řečí vyplynulo, že si Advaita úplně uzdravil koleno, který měl nacimprcampr a doktoři mu říkali, že je bez šance na chození a taky svoje oči z 5, 5 dioptrií na nula. Zajímavý vidět někoho takovýho naživo. Jsem hodně zvědavá na ten kurz a těším se.

Žádné komentáře:

Okomentovat