neděle 15. září 2019

deník 7 - rituál k výročí našeho vztahu

12. září to byly čtyři roky od svatby s Vojtěchem. Naše svatba byla pro mě famózní. Krásný místo, silný rituál a přátelé a příbuzní, kteří nás podpořili tak moc, že jsme ještě několik dalších měsíců jeli na posvatební vlně. Trochu jako z jiného světa.

Svatební obřad na louce pod stromem.
Každopádně za ty čtyři roky se událo dost věcí, například jsme koupili pozemek a dům a narodil se Matěj. Měla jsem pocit, že je toho na nás poslední dobou trochu moc, že náš partnerský vztah úplně nevzkvétá. Došlo to až tak daleko, že pro mě bylo těžké se na náš vztah vůbec napojit. Takže jsem naše výročí viděla jako dobrou příležitost, jak nás podpořit. Nachystali jsme rituál pro posílení našeho vztahu.


Těsně před rituálem.

Myslím, že rituály se dneska ve společnosti moc nenosí. Podle mě je to škoda a jsem moc vděčná za to, že jsem je objevila a zařadila do svého života. Myslím si totiž, že rituály jsou ideální na to, když chce člověk něco ve svém životě podpořit. Třeba nějakou vizi. Nebo něco oslavit. 

Jde o to, že si najde čas, kdy věnuje svůj záměr tomu, čeho chce dosáhnout, nebo co chce oslavit. A přitom podle mě může dělat cokoliv, co uzná za vhodné - zapálit svíčku, obětovat květiny, nebo jenom v tichosti sedět. Já mám ráda rituály v přírodě, na ten náš jsme se teda vydali k moři a vymyslela jsem ho takhle.

Nejdřív se v tichosti naladíme na záměr rituálu - posílení našeho vztahu. Potom promluvíme k duchům místa a pozveme všechny naše spřízněné z různých světů. Pak následovala část, kdy se zamyslíme nad tím, co už nám neslouží v našem vztahu. To jsme napsali na papír. 

Tady jsem vymyslela inovaci - obvykle bych takový papír spálila nebo někam propustila. V tomhle rituálu jsme ale zkusili všechny věci přijmout, nadýchat do sebe a úplně rozpustit. Plně si je zažít a přijmout. U mě to vypadalo tak, že jsem se naladila do toho pocitu a pak jsem si ho nadýchala až do té míry než se rozpustil. 

Potom následovala část, kdy jsme si napsali naopak, co bychom chtěli na našem vztahu posílit. Tyhle lístečky jsme si měli vzít pak s sebou domů a dát doma na ledničku, abychom je měli na očích. Potom mělo následovat zopakování svatebních slibů, společný zpívání písně, kterou pro mě Vojta složil na svatbu, hostina - piknik, poděkování všem zúčastněným a ukončení rituálu.

Ve skutečnosti to pak proběhlo trochu jinak, protože jsme se docela dlouho zasekli u tý přijímací části. Ale všechno nakonec bylo vykonáno a myslím, že rituál už teď účinkuje dobře.

Žádné komentáře:

Okomentovat